Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Wschód słońca na Skałkach Twardowskiego

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-08-29, 10:53   Wschód słońca na Skałkach Twardowskiego



Koniec sierpnia. O tej porze słyszę pośród znajomych (niektórych, na szczęście spoza GBG) narzekania, że już dzień coraz krótszy, nie ma upałów, za to są chłodne poranki i wieczory. Prawie katastrofa. Tymczasem dla mnie to są same zalety: w chłodniejsze dni lepiej się chodzi po górach, powietrze jest bardziej przejrzyste, krótki dzień daje bardziej dostępne kolorowe wschody i zachody słońca, które właśnie w chłodniejszym i bardziej wilgotnym jesiennym powietrzu są dużo bardziej spektakularne niż podczas gorącego czerwca i lipca. Dla mnie koniec sierpnia oznacza, że zbliża się najbardziej atrakcyjny turystyczno-fotograficznie szczyt jesienno-zimowy, choć w tym roku na sezon letnich wycieczek miałem bardzo udany.

Ostatnia sobota sierpnia, prognoza pogody zapowiada piękną pierwszą połowę dnia i znaczne pogorszenie potem. Mam dylemat, czy jechać na jakąś krótką wycieczkę górską, czy udać się na jakiś wschód słońca w Krakowie. Tego dnia słońce w Krakowie wschodzi o 5.39. Piątkowe deszcze w połączeniu z dobrą prognozą na poranek mogą zaowocować niezłymi warunkami. Decyduję się na Kraków – wschód słońca na Skałkach Twardowskiego. Jest tam świetne miejsce widokowe na Kraków - skarpa położona przy północno-wschodniej części zalewu na Zakrzówku. Północne ściany skarpy służyły ongiś jako miejsca wspinaczkowe, ale na szczyt skarpy wiodą od pozostałych stron wygodnie ścieżki spacerowe

Parkuję samochód na końcu ulicy Twardowskiego w miejscu dawnej pętli autobusowej. Stamtąd po ok. 10 minutach spaceru zjawiam się na skałce.

Zgodnie ze sztuką fotograficzną należy pojawić na miejscu pół godziny przed wschodem słońca – często właśnie wtedy są najpiękniejsze kolory na niebie. Tego poranka zjawiam się jednak prawie godzinę wcześniej i nie żałuję. Nad korytem Wisły przepływającej przez centrum Krakowa kłębi się mgła, reszta krajobrazu jest na razie doskonale przejrzysta – widać nawet Tatry. Nauczony doświadczeniem wiem, że poranna mgła lubi się podnieść po wschodzie słońca, więc się nie martwię. Rozkładam sobie na trawie cały fotograficzny sprzęt, w tym obowiązkowy statyw i filtry szare połówkowy i zaczynam robić zdjęcia. Jest co oglądać.












mgła nad Wisłą




ściany dawnego kamieniołomu, obecnie zalew na Zakrzówku


Tatry na horyzoncie

Pod koniec sierpnia słońce nad Zakrzówkiem wznosi się nad Osiedlem Podwawelskim i kominami elektrociepłowni w Łęgu. Trzy, dwa, jeden, start!













Zgodnie z moimi przypuszczeniami po wschodzie słońca mgła się podnosi, docelowo zasłaniając cały Kraków. No koniec widać tylko czubek wieży katedry na Wawelu. Sceneria robi się nieco baśniowa. Czy mgła opadnie? Jak tak, to kiedy. Czekam na rozwój sytuacji.











Mgła, która się szybko podniosła (trwało to dosłownie kilka minut), zaczyna powoli opadać, stopniowo odsłaniając coraz więcej Krakowa. Jednocześnie na drzewach rosnących poniżej pojawiają się świetlne „lasery” nie jakieś bardzo spektakularne, ale fajne.




wieże katedry wawelskiej




Wawel















Kopiec Kościuszki wyłania się z mgły



Dwie godziny po wschodzie słońca mgła już całkowicie opada, nad Krakowem mamy przyjemny, ciepły poranek z jeszcze lekką uchwytną mgiełką nad Starym Miastem. Idę jeszcze sprawdzić, co słychać nad zalewem powstałym w dawnym kamieniołomie. Ze względów bezpieczeństwa teren zalewu jest ogrodzony, ale cały czas trwa zabawa w kotka i myszkę z zarządcą terenu, który co chwilę łata przeciętą w celu wejścia siatkę ogrodzeniową. I tym razem udaje się wejść za ogrodzenie i spojrzeć na zalew i widniejącą na horyzoncie doskonale widoczną teraz Babią Górę.



_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269
Wysłany: 2021-08-29, 10:58   

Zdecydowanie udany dzień miałeś :)
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5472
Wysłany: 2021-08-29, 11:06   

Bajka panie - bajka!
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-08-29, 12:07   

Fajny wschód. Kilka zdjęć ekstraklasa.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2021-08-29, 12:13   

Oświeć mnie - jak daleko na te Skałki od centrum ?

P.s. Co za uj zbudował to coś za Wawelem ? :o-o

;)


_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
maurycy 


Dołączył: 17 Lis 2013
Posty: 891
Skąd: Bielsko okolice
Wysłany: 2021-08-29, 12:58   

Bajeczka :lol
A jak to wygląda z okolic Zakrzówka?
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-08-29, 14:32   

Dobromił napisał/a:
Oświeć mnie - jak daleko na te Skałki od centrum ?
P.s. Co za uj zbudował to coś za Wawelem ? :o-o

Blisko, jakieś 4 km od Rynku Głównego. To coś to jest Szkieletor przy Rondzie Mogilskim, aktualnie odnowiony przez grupę deweloperską GD&K i oddany do użytkowania w 2020 roku, z przyczyn pandemicznych stoi pusty, jedyne jego zastosowanie to sesje foto.

maurycy napisał/a:
Bajeczka :lol
A jak to wygląda z okolic Zakrzówka?

Ale to jest właśnie na Zakrzówku, tam są Skałki Twardowskiego. Zdjęcia robione z tego punktu widokowego:

_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-08-29, 15:03   

sprocket73 napisał/a:
Bajka panie - bajka!

Czy zdjęcia nie są za jasne?
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5472
Wysłany: 2021-08-29, 17:02   

Nie są ani za jasne ani za ciemne ;)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime