Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Bardzo świeża wieża

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5819
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-03-25, 13:55   Bardzo świeża wieża

Nowa wieża na Skiełku - górze położonej na wschodnim skraju Beskidu Wyspowego.



Skiełek to góra o wysokości 749 metrów npm. znajdująca się w gminie Łukowica. To wschodnie skraje Beskidu Wyspowego, dalej niż choćby Modyń. Za Skiełkiem mamy już Kotlinę Sądecką, a w południową stronę jest bardzo blisko do Łącka. Przypuszczam, że wielu nawet wytrawnych turystów nie miało o istnieniu tej góry pojęcia, dopóki nie pojawiła się w informacja, że w listopadzie 2022 roku ruszyła budowa wieży widokowej na jej szczycie. Prace budowlane zakończyły się dwa miesiące później, natomiast do końca marca 2023 wieża nie została jeszcze formalnie odebrana i oddana do użytkowania. Trzeba się wybrać ją przetestować.

Pamiętam, jak w lecie 2016 roku byłem pierwszy raz na wieży widokowej na Gorcu, też trwały tam jeszcze prace budowlane, ale nie przeszkodziło mi to w wejściu na nią. Tu też powinno się udać.

Wieża, zbudowana przez Gminę Łukowica, ma całkowitą wysokość 28 metrów, a taras widokowy znajduje się na wysokości 23 metrów. Konstrukcja wieży jest metalowa z drewnianymi elementami wykończenia.


pierwszy widok na Skiełek z drogi do Łukowicy

Skiełek jest górą bardzo łatwo dostępną, po jego południowym zboczu prowadzi asfaltowa droga, z której, jeśli się uda gdzieś zaparkować, jest ok. 15 minut na wierzchołek. Przy okazji budowy wieży gmina przygotowała też parking na drodze z Łukowicy (zielony szlak) nad przysiółkiem Pod Skiełkiem, stamtąd jest trochę dalej.

Ja uroki parkowania pod szczytem zostawiam sobie na okazję wschodu słońca na Skiełku, gdzie rano jest ważna każda minuta, a to wyjście traktuję krajoznawczo i parkuję samochód przy nowym kościele w Łukowicy. Stamtąd wprawdzie asfaltową, ale jednak widokową drogą idę na górę. Jest przedwiośnie, kilka dni przed kalendarzową wiosną. Tu nisko już nie ma śniegu, ale jeszcze jest zero zieleni. Jak na złość, na okolicznych łąkach nie znajduję żadnych przebiśniegów czy innych wczesnych kwiatków. Pech. Jak ja nie cierpię przedwiośnia! Poważnie, to dla mnie najmniej ulubiona pora roku na wycieczki górskie.


stary kościół św. Andrzeja Apostoła


widok na Skiełek


droga - przysiółek Pod Skiełkiem


wieża widokowa na Skiełku


pierwszy widok na Tatry z przysiółka

Szybko pokonuję odkrytą część szlaku, nie jest daleko, po czym wchodzę w las. Cała trasa na Skiełek spod kościoła, z czasem na robienie zdjęć, zajmuje mi około 40 minut.
Przy wieży stoi jeszcze dźwig, jest tabliczka „teren budowy" a na platformie widokowej są jeszcze jakieś rusztowania, ale generalnie wchodzenie jest bezpiecznie i jak najbardziej wskazane. Pod wieżą są postawione cztery drewniane ławy, jeszcze tchnące świeżością i jasnym kolorem świeżo ściętego drewna.

Widoki nie są jakieś szczególnie spektakularne. Są niezłe, podobnie do widoków z położonej nieopodal wieży widokowej na Modyni, ale jest to ekstraklasa Beskidu Wyspowego. Dla kogoś, kto tak jak ja, przeszedł już w tym paśmie sporo szlaków, zawsze to jakieś nowe, świeże miejsce. Niestety, Mogielica czy Lubań w Gorcach to nie jest.





A co widać z wieży? Widok jest 360 stopni, od pasma Radziejowej i Prehyby przez Tatry, Gorce, Beskid Wyspowy. Po wschodniej stronie mamy łąki i pola, na których można zauważyć sporo sadów, ale o nich napiszę szerzej pod koniec relacji.


Tatry, przed nimi Lubań


słowackie Tatry


Tatry Zachodnie


Chełm


pasmo Radziejowej


po lewej Gorc


Mogielica


w stronę Beskidu Sądeckiego


Modyń, Mogielica, Cichoń


łukowickie sady


Łukowica

Na wieży o poranku jest chłodno i dość wietrzno. Jestem tu dziś chyba jednym z pierwszych turystów, z czasem pojawiają się następni. Niestety, oprócz piechurów pojawia się grupka lokalsów na quadzie i motocyklach terenowych i warkotem motorów psuje górski nastrój.





Na Skiełek jest blisko, w drodze powrotnej robię sobie rekonesans, również pod kątem ewentualnego miejsca do zaparkowania auta przed wschodem słońca - schodzę drugim zboczem góry do przysiółka o nazwie również Skiełek.



Poszukiwania miejsca do zaparkowania kończą się sukcesem, wracam asfaltową drogą na łąki pod Skiełkiem zaraz za granicą lasu i tu sobie robię postój.



Robi się cieplej, nie wieje tak, jak na wieży, można sobie poleniuchować na łączce pod lasem po lewej stronie drogi. Tych, którzy jadą samochodem pod samą górę omija szeroki i dość przyjemny widok na Łukawicę i okoliczne góry.





Nie wracam na parking asfaltową drogą, robię sobie takie kółeczko po łąkach przy cmentarzu. Przebiśniegów nadal nie ma, za to jest duży sad. Drzewa są jeszcze bez liści. Widzę też sporo sadów w okolicy. Pięknie tu musi być w połowie maja, gdy jabłonie zakwitną na biało, a drzewa pokryją się liścmi.



Od dłuższego czasu chodziła mi po głowie wycieczka rowerowe po okolicach tacka właśnie w porze kwitnienia jabłoni, teraz widzę, że trzeba ją zrealizować najlepiej jeszcze to wiosny.



Zanim wrócę do Krakowa, robię samochodem mały rekonesans po najbliższej okolicy.



Mapka trasy, niezbyt ambitnej i długiej, ale zamieszczam informacyjnie: https://en.mapy.cz/s/jenodadeko

Panorama ze Skiełka:

_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2023-03-25, 16:59   

Wiesz co... Może to nie Mogielica, ale widokowo jest naprawde fajnie. taka nowa, inna perspektywa. Mnie tam sie podoba. Fajna inicjatywa w ogóle z tymi wieżami w Wyspowym.
Profil Facebook
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5513
Wysłany: 2023-03-25, 17:13   

Lokalizacja wieży całkiem dobra. Do większych gór niedaleko i jest na co popatrzeć. Problemem wszystkich wież widokowych w Beskidach jest to, że Tatry są na południe, więc w środku dnia patrzy się dokładnie pod słońce... ale za to dla miłośników wschodów i zachodów jest OK ;)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9353
Wysłany: 2023-03-25, 17:49   

Bardzo ładny kościółek :)

Z wieży fajne widoki !

Wykombinowałeś znowu coś nowego, fajnie tam, no i masz niedaleko :)

Łącze się z tobą w niechęci do szaroburego przedwiośnie w górach i czekam na więcej zieleni !
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5513
Wysłany: 2023-03-26, 09:35   

Adrian napisał/a:
Wykombinowałeś znowu coś nowego
świeżość :)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14323
Wysłany: 2023-03-27, 08:26   

Adrian napisał/a:
Bardzo ładny kościółek


W rzeczy samej.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5513
Wysłany: 2023-03-27, 11:29   

Ładny...
Ale cień drzewa wygląda jakby Szatan położył na Kościele swoje paskudne łapsko.
To zdjęcie jest przeklęte!
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9353
Wysłany: 2023-03-27, 11:31   

sprocket73 napisał/a:
Ładny...
Ale cień drzewa wygląda jakby Szatan położył na Kościele swoje paskudne łapsko.
To zdjęcie jest przeklęte!


Witek, widzisz szatana :o-o
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5513
Wysłany: 2023-03-27, 11:36   

Widzę paskudne łapsko Szatana na Kościele.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14323
Wysłany: 2023-03-27, 12:41   

Mi się to jeszcze gorzej kojarzy.

Z takim to tekstem :

"Gdy twoje żony piłują szpony".
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
opawski1 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1051
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2023-03-27, 13:08   

O Skiełku nie słyszałem, mimo, że trochę znam Beskid Wyspowy, w sumie nawet w zeszłym roku byłem już blisko, bo na Jeżowej Wodzie ;)
Widzę, że wieża na potencjał widokowy, panorama na ośnieżone Tatry bardzo mi się podoba! Trafiłeś w ładną pogodę, mimo brązowych kolorów przedwiośnia. Jak już się zazieleni, wszystko zakwitnie i i te białe wierzchołki Tatr... będzie tam pięknie :)
Trzeba będzie zajrzeć na Siełk przy następnej wizycie w Wyspowym, może już tego lata ;)

Ps. rozbudowali się ostatnio z tymi wieżami w Wyspowym. Ostatnio czytałem, że chcą budować kolejną wieżę widokową w tym paśmie - na Kamionnej k. Pasierbca.
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Profil Facebook
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2023-03-27, 20:11   

Ciekawe miejsce :) , olejne w Wyspowym, który zaczyna mnie intrygować. Bo poza kilkoma wyjątkami gór tych nie znam.
Tak więc im więcej takich relacji, tym więcej miejscówek do odwiedzenia na emeryturce :-)
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14323
Wysłany: 2023-03-27, 20:15   

Piotrek napisał/a:
olejne w Wyspowym


Zdziczały ze sztalugą na polanie na emeryturze.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2023-03-27, 20:17   

Miało być "kolejne" ale... może ten błąd to zrządzenie losu, może czeka mnie malarska przyszłość i sława.
Byle nie malarza ściennego :D
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5819
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-03-27, 20:27   

Piotrek napisał/a:
Miało być "kolejne" ale... może ten błąd to zrządzenie losu, może czeka mnie malarska przyszłość i sława.
Byle nie malarza ściennego :D

Był już taki malarz, co podbił pół świata, ale na koniec marnie skończył.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group