Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

08-13.08.2015 - Na piwo do zachodnich sąsiadów...

Autor Wiadomość
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2015-10-15, 18:51   08-13.08.2015 - Na piwo do zachodnich sąsiadów...

08-13.08.2015 - Na piwo do zachodnich sąsiadów... - Dzień 1 - 08.08.2015

Po poprzednim wyjeździe pozostał niedosyt i to bardzo duży..., dlatego też gdy nadarzyła się możliwość na kolejny wyjazd to nie myśląc zbyt wiele ruszam w trasę. Co było tym razem moim celem ? O tym będzie gdy opiszę trzeci dzień ;)


Tym razem postanowiłem zrezygnować ze sporej części bagaży. W planach nie ma żadnych wysokich gór, a na następny tydzień zapowiadają wręcz tropikalne upały. Jak się później okazało bagaże nie były wcale takie lekkie. Czasami tachałem spore zapasy wody, która była niezbędna, a i było oczywiście zawsze kilka butelek złocistego napoju w sakwach, dzięki któremu pokonuję tak duże odległości rowerem ;)

Na wycieczkę postanawiam wyruszyć w nocy z piątku na sobotę(07/08.08). Tak się jakoś trafiło, że właśnie tego dnia dostaję info od Kuby, że wybierają się we dwójkę z Grześkiem na wschód słońca na Borówkową..., no i postanowiłem do nich dołączyć :)
Przesuwam więc o dwie godziny swój wyjazd i spotykam się z chłopakami w Nysie. Konsumpcja piwa na "Pentagramie" i lecimy przez wioski na czeską stronę do Vidnavy i dalej w kierunku Javornika. Grześ narzuca spore tempo jazdy. Szybko meldujemy się w znanej nam knajpce w Javorniku. Wypijamy po kilka piwek, robimy stosowne zapasy i uderzamy na Borówkową. Szczyt zdobywamy chwilę przed trzecią nad ranem, a średnia prędkość wyszła mi ponad 29 km/h !


Noc na Borówkowej



Czasu na sen nie ma już zbyt wiele. Oczy zmrużyłem może na 1,5 godziny gdy odzywa się budzik. Wchodzimy na wieżę obejrzeć nieszczególny wschód słońca.



Spać się już nie kładę tylko szykuję się do dalszej drogi. Żegnam się z chłopakami i ruszam w dół do Lądka Zdrój. Chcę pokonać jak najwięcej kilometrów z rana gdy temperatura powietrza jest jeszcze znośna. Przejazd przez Kłodzko i jadę do Kudowy Zdrój. O 9 temperatura już ponad 30 stopni Celsjusza ! Każdy nawet najmniejszy podjazd daje mi nieźle popalić. Asfalt wręcz się topi i mam wrażenie jakby przyssało mi opony do drogi ;)

W Kudowie zakupy i chwila spokojnego spaceru po części zdrojowej. Następnie jadę trasą rowerową do Czermnej pod tamtejszą kaplicę czaszek.




Część zdrojowa w Kudowej


Czermna

Fajną ścieżką rowerową przekraczam po raz kolejny tego dnia granicę i docieram do pierwszego miasta po czeskiej stronie, którym jest 21 tysięczne miasto Nachod.

Na rynku rozłożone wesołe miasteczko co szpeci mi zdjęcia. Mimo weekendu można policzyć na palcach osoby korzystające z atrakcji. Bardzo wysoka temperatura skutecznie odstrasza mieszkańców, którzy wolą ten czas spędzić w domach ewentualnie gdzieś w cieniu drzew.

Wracając jeszcze do rynku w Nachodzie stoi tu kościół św. Wawrzyńca, który pochodzi z początku 14 stulecia. Nad miastem góruje renesansowy pałac, który powstał z przekształcenia wcześniejszej twierdzy. Obiekt nabierał obecnego kształtu przez 60 lat, a było to w latach 1554–1614.


Rynek w Nachodzie




Nachod - pałac

Z Nachodu mam już mniej męczącą trasę(teoretycznie). Jest prawie płasko, ale mam za to dość silny wiatr wiejący od przodu. Dodatkowo temperatura zabija. Na termometrze jest już przeszło 40 stopni!

O pierwszej docieram do Jaromierza(czes. Jaroměř). Poprzednim razem przez to miasto przejeżdżałem nocą przeszło dwa lata temu. Tym razem zatrzymuję się w centrum. Miasto(jak to miasta w Czechach) całkiem przyjemne dla oka. Rynek o nieregularnym kształcie otoczony kolorowymi kamienicami reprezentującymi różne style.


Rynek w Jaromierzu



Na środku stoi barokowy Słup Mariański z lat 1723-1727 z warsztatu M. B. Brauna. Po wschodniej stronie gotycki kościół św. Mikołaja, a tuż obok dzwonnica bramna nad "polską drogą", przez którą wjechałem na rynek.
Na rynku spotkałem zaledwie dwie osoby. W cieniu parkowych drzew po drugiej stronie Łaby już bardziej tłocznie. Gdzieś tam z jednej z kamienic słychać jak ktoś gra na pianinie...




Dzwonnica bramna


Gotycki kościół św. Mikołaja

Postanawiam podjechać na moment do twierdzy Josefov będącej dzielnicą Jaromierza. Budowę twierdzy rozpoczęto w 1780 na rozkaz cesarza Józefa II, dla ochrony wschodnich Czech od strony Prus. Prace trwały 7 lat. W twierdzy mogło stacjonować 12 tysięcy żołnierzy, a zgodnie z założeniami mogła bronić się przez 5 miesięcy. Jednak obiekt nie miał możliwości sprawdzenia się w boju podczas żadnej z wojen.

Pech chciał, że trafiam na kolejną imprezę. Właśnie odbywa się jedna z największych imprez muzyki metalowej w Europie - festiwal "Brutal Assault". Impreza oblegana przez tysiące żądnych wrażeń fanów. Jednak wszyscy pochowali się w cieniu.
Na obrzeżach dzielnicy jeden wielki śmietnik. W centrum wygląda znośnie. Stoi tu kościół garnizonowy w stylu empire. Postawiony w latach 1805-1810. Niestety objeżdżam tylko rynek dookoła bo ze względu na obecnie trwającą imprezę dostęp do pozostałych części jest bardzo utrudniona.


Kościół garnizonowy w dzielnicy Josefov





Wracam więc do Jaromierza i jadę dalej na północ w kierunku Dvůr Králové nad Labem. Po drodze odwiedzam jeden z piękniejszych kompleksów barokowych w Czechach - Kuks. Założycielem na początku XVIII wieku był hrabia František Antonín Špork, który odkrył tu lecznicze źródła mineralne. Poza klasztorem ze szpitalem powstał tu wówczas dom zdrojowy.


Kuks




Kuks - cześć zdrojowa

Z Kuks jadę wzdłuż Łaby do Dvůr Králové gdzie oczywiście odwiedzam rynek. Plac niewielki, kameralny i standardowo wybrukowany. W północnej części stoi renesansowy ratusz. I jak to w dniu dzisiejszym standardowo zupełne pustki...


Dvůr Králové


Renesansowy ratusz


Wieża Šindelářska

Kolejny dzisiejszy cel to Jiczyn(czes. Jičín). Po drodze przejeżdżam przez Miletin i Lázně Bělohrad.


Pomník K. J. Erbena w Miletinie


Miletin - Kościół Zwiastowania NMP.


Lázně Bělohrad - dom zdrojowy


Barokowy pałac

W Jičínie jestem przed 18tą. Poprzednim razem trafiłem na jakiś festyn i miałem problemy by przecisnąć się przez rynek. Tym razem miałem pustki, choć o tej porze już trochę więcej osób spaceruje po mieście.


Jičín

Na rynek wjeżdżam przez symbol miasta - wieżę miejską "Valdicką bramę" wysoka na 52 metry. Nazywana jest również bramą do Czeskiego Raju.


Valdicką brama

Rynek duży i ładny choć widywałem zdecydowanie ciekawsze.






Gotycki kościół św. Ignacego.

Z Jičína jadę ciągle na zachód bo moim kolejnym celem jest Mlada Boleslav. Chciałem zdążyć przed zachodem słońca, ale kilkanaście kilometrów wcześniej w miejscowości Sobotka moją uwagę zwrócił ładny pałacyk i postanawiam zmodyfikować odrobinę trasę ;)


Sobotka


Pałac myśliwski Humprecht

Pałac myśliwski Humprecht wybudowany został w latach 1666-1668 na niewielkim wzniesieniu ponad wsią. Czytając tablicę informacyjną dowiaduję się o kolejnym obiekcie wartym uwagi. Jadę więc kilka kilometrów na północ by zobaczyć jeden najlepiej zachowanych zamków gotyckich w Czechach - zamek Kost. Został zbudowany w połowie XIV wieku przez Beneša z Vartemberku. Obecnie ładnie odrestaurowany.


Zamek Kost





Do Mladej Boleslav docieram z prawie dwugodzinnym opóźnieniem. Może to nawet i lepiej bo mam okazję wykonać kilka nocnych ujęć.


Mladá Boleslav

Centrum z kilkoma ciekawymi obiektami. Kościół Wniebowzięcia NMP., stary renesansowy ratusz czy zamek miejski.


Kościół Wniebowzięcia NMP.


Renesansowy ratusz



Zamek pierwotnie gotycki. W 1555 przebudowany w duchu czasu na styl renesansowy.


Renesansowy zamek

Będąc jeszcze w mieście nieboskłon od czasu do czasu przecina błyskawica. Jeszcze nie słychać grzmotów, ale pewnym jest że zaraz rozpęta się tu piekło. Szybko opuszczam miasto jadąc w dalszym ciągu na zachód. Goni mnie burza i to nie jedna. Miasto opuściłem w odpowiednim momencie bo teraz odwracając się do tyłu widzę jak mocny pada tam deszcz gdy niebo rozdziera błyskawica za błyskawicą.
Od południa idzie kolejna, a przede mną jest jeszcze jedna... Na szczęście szybko znajduję schronienie w Oborze..., ale nie w takiej gdzie trzyma się bydło tylko w miejscowości o takiej nazwie u podnóży szczytu Bezděz ;)

Planem na dziś było pokonać przeszło 300 km i to mi się udało :

Statystyki dnia pierwszego:

Wypiłem łącznie 15 litrów wody tego dnia oraz aż 8 piw ;)





Cała galeria:

https://plus.google.com/p...817302595367345

cdn...
 
 
Tatrzański urwis 


Wiek: 39
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 1405
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2015-10-15, 19:23   

Robert J napisał/a:
Planem na dziś było pokonać przeszło 300 km i to mi się udało :
:o-o czapki z głów :brawo . Jesteś moim rowerowym guru mistrzu :ok . Kiedyś udało mi się pokonać na rowerze 200 km ale to było przed wypadkiem kiedy miałem lepszą kondychę , teraz byłoby ciężko :rol . Czekam na ciąg dalszy ;) .
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-10-15, 19:37   Re: 08-13.08.2015 - Na piwo do zachodnich sąsiadów...

Robert J napisał/a:


W Jičínie jestem przed 18tą. Poprzednim razem trafiłem na jakiś festyn i miałem problemy by przecisnąć się przez rynek. Tym razem miałem pustki, choć o tej porze już trochę więcej osób spaceruje po mieście.


Na rynek wjeżdżam przez symbol miasta - wieżę miejską "Valdicką bramę" wysoka na 52 metry. Nazywana jest również bramą do Czeskiego Raju.


Rynek duży i ładny choć widywałem zdecydowanie ciekawsze.



To chyba ten Jičín od rozbójnika Rumcajsa, bo coś mi się ta brama kojarzy z dobranocki.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2015-10-15, 19:42   

Tatrzański urwis napisał/a:
czapki z głów . Jesteś moim rowerowym guru mistrzu . Kiedyś udało mi się pokonać na rowerze 200 km ale to było przed wypadkiem kiedy miałem lepszą kondychę , teraz byłoby ciężko . Czekam na ciąg dalszy .

No pamiętam jak kiedyś pisałeś o swoich treningach ;)

Basia Z. napisał/a:
To chyba ten Jičín od rozbójnika Rumcajsa, bo coś mi się ta brama kojarzy z dobranocki.

Tak, to ten Jičín. Niestety już po raz kolejny Rumcajsa nie spotkałem ;)

Ostatnio zmieniony przez Robert J 2015-10-15, 19:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6082
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-10-15, 20:08   

Cytat:
było pokonać przeszło 300 km i to mi się udało :


Mysle ze ja tez pokonalam na rowerze 300 km- np. przez rok :P
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2015-10-15, 20:37   

300 km nieźle, ale 300 km w upale to jest wyczyn. Na samo wspomnienie tego lata robi mi się słabo...
Ja pewnie za młodego kręciłem do setki, a i to pewnie sporo zawyżyłem. Choć nie jedną z tras jakie pamiętam to ok 80km plus coś tam jeszcze do końca dnia dojechałem, więc pod setkę dociągnąłem...
Ostatnio zmieniony przez 2015-10-15, 20:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-10-15, 21:00   

laynn napisał/a:

Ja pewnie za młodego kręciłem do setki, a i to pewnie sporo zawyżyłem. Choć nie jedną z tras jakie pamiętam to ok 80km plus coś tam jeszcze do końca dnia dojechałem, więc pod setkę dociągnąłem...


"Za młodu" no już nie przesadzaj.

Jakieś 10 lat temu, czyli mając około 50 lat na karku zrobiłam kilka wycieczek po 100 km na dniówkę, ale nie było to 100 km każdego dnia, tylko np. jeden dzień w weekend.
I wcale nie było tak bardzo meczące, dało się zrobić na trasie wiele odpoczynków, tylko na drugi dzień trudno się siedziało.
Przypuszczam, że 100 i teraz dałabym radę (mam na myśli jednorazowe przejechanie w ciągu dnia), ale po co ?
W końcu jadąc 10 km / godz. (a więc zupełnie lajtowo) to jest 10 godzin jazdy.

Mam dwóch dobrych kumpli, każdy z nich ma po 50 lat z małymi groszami i w tym roku jeden z nich przejechał 1000 mil, a drugi 500 mil. (to jest taki specjalny rajd organizowany na terenie Czech i Słowacji)
Ten pierwszy dodatkowo wziął udział w takim rajdzie 700 km non stop, w okolicach Szczecina.
Szczerze ich podziwiam, dzięki nim wiem że to jest możliwe :)

Natomiast za najtrudniejsze w tym wszystkim nie uważam jednorazowe przejechanie 200 czy 300 km, ale to, że kolejnego dnia, będąc nie do końca wyspanym trzeba wstać, wsiąść na siodełko i jechać znowu. I kolejnego dnia - znowu.

No i ten upał. W takim upale przejechałam w lipcu po Jurze około 50 km i miałam dość.
Rano i wieczorem dało się jechać, w środku dnia to była klęska.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6082
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-10-15, 21:22   

Cytat:
W końcu jadąc 10 km / godz. (a więc zupełnie lajtowo) to jest 10 godzin jazdy.


10 godzin czystej jazdy-samego krecenia! a gdzie popasy, kibelki, zwiedzanie, fotografowanie?
To przynajmniej przez pol trzeba podzielic! Oczywiscie mowimy o lajtowych wyjazdach rekreacyjnych i normalnych ludziach a nie cyborgach pokroju Roberta czy twoich kolegow :P

laynn napisał/a:
Na samo wspomnienie tego lata robi mi się słabo...


Basia Z. napisał/a:

No i ten upał. W takim upale przejechałam w lipcu po Jurze około 50 km i miałam dość.
Rano i wieczorem dało się jechać, w środku dnia to była klęska.


Przesadzacie z tymi upalami! Normalne cieple mile lato! :D Teraz czlowiek siedzi i teskni.. i marznie...
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2015-10-15, 21:28, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2015-10-15, 21:32   

300 km robi wrażenie, tylko 3x dane mi było podobny dystans pokonać w jednym dniu: 2x w czerwcu 1990 (trasa Praga - Szklarska Poręba - Brzeg - Łódź - Kudowa- Praga, 1100km w 5dni) i Bogumin - Radom. W tamtych czasach około 8h zajmował mi przejazd Bogumin - Bełchatów (230km), wiele razy i zawsze nowym rowerem z plecakiem pełnym łakoci :)
Lubię jeździć rowerem, ale raczej do 120km dziennie przy dobrej nawierzchni i jeśli w planie jest cokolwiek do zwiedzania. Jeśli mowa o Jičíně(smaczne dania w knajpce przy rynku), to rower można mieć na koszulce, zaś korzystać z innego środka transportu - właśnie tam wylądowałem :)

Czy celem rajdu nie jest jakieś regionalne piwo? O wjazd na Zugspitze rowerem nie podejrzewam :)
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2015-10-15, 21:42   

ceper napisał/a:
Czy celem rajdu nie jest jakieś regionalne piwo? O wjazd na Zugspitze rowerem nie podejrzewam

Nie, żadne regionalne piwo ino niewysoki szczyt w Turyngii. O piwie w tytule napisałem tak z głupia frant bo nie miałem innego pomysłu na tytuł relacji. Choć w rzeczywistości piwa było sporo podczas tego wyjazdu.
buba napisał/a:
10 godzin czystej jazdy-samego krecenia! a gdzie popasy, kibelki, zwiedzanie, fotografowanie?
To przynajmniej przez pol trzeba podzielic! Oczywiscie mowimy o lajtowych wyjazdach rekreacyjnych i normalnych ludziach a nie cyborgach pokroju Roberta czy twoich kolegow

No przecież było u mnie to wszystko, a średnia poniżej 20 km/h to bardzo lajtowa jazda :rol
Ostatnio zmieniony przez Robert J 2015-10-15, 21:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2015-10-16, 07:20   

Basia Z. napisał/a:
"Za młodu" no już nie przesadzaj.

Basiu, wtedy miałem 17 czy 18 lat, od ok 20tego roku życia nie mam roweru, dwa wtedy nie miałem problemów zdrowotnych. Jednak z cukrzycą nie wiem jak by mi się jeździło.
Fakt, zapomniałem napisać, że tą trasę jechałem pożyczonym rowerem z licznikiem, z Dąbrowy na Podzamcze. Za Niegowonicami, na liczniku miałem ok 35km/h, jednak nie pamiętam średniej prędkości, ale tempo miałem mocne.
Teraz nie mam miejsca na rower (żona tak twierdzi, może kiedyś zmieni zdanie :D ), trzy lata temu 30km z Władysławowa na Hel dojechałem, mogłem wracać, ale jechaliśmy tandemem z żoną i ona była wykończona. Ja spokojnie bym przejechał.
Tylko mi chodziło, że to była jedyna przeze mnie trasa zapamiętana, którą mogłem porównać do Roberta 200 w upale.
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6082
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-10-16, 09:01   

laynn napisał/a:
mogłem wracać, ale jechaliśmy tandemem z żoną i ona była wykończona


a jak byla zmeczona to nie mogla przestac pedalowac? zawsze myslalam ze taki jest wlasnie urok tandemu ze slabsza kondycyjnie osoba moze sie poopierdzielac :D (toperz tez w to wierzy dlatego zdecydowanie odmawia zakupu takiego roweru :P
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2015-10-16, 09:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2015-10-16, 09:09   

No tym rowerem co jechaliśmy, to o ile pamiętam, pedały się razem obracały, więc nie mogła, niby nogi zdejmowała ale te nogi wtedy trzeba było dość niewygodnie szeroko rozstawiać i tak na prawdę wolała już jednak pedałować ze mną. Wiesz najgorsze w tej trasie było to, że przed Helem trochę pagórków się pojawiło.
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-10-16, 09:16   

W lipcu brałam udział w imprezie, gdzie na tandemach jechali niewidomi, oczywiście w parze z osobą widzącą, która była z przodu. Ale pedałowali równo, właśnie w tym sakramenckim upale po Jurze, na której też nie brak pagórków. Pod górkę wyprzedzali osoby jadące na pojedynczych rowerach (np. mnie), bo jednak co dwie pary nóg to nie jedna.

Z tego co wszyscy mówili najtrudniejsza była synchronizacja zwłaszcza przy wsiadaniu lub zsiadaniu, trzeba było za każdym razem wołać głośno - "zsiadam", aby ta druga osoba nie upadła wraz z rowerem.

Pewnie w przeszłym roku też będzie taka impreza, bo wszystkim bardzo się podobało.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
Ostatnio zmieniony przez Basia Z. 2015-10-16, 09:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2015-10-16, 09:39   

Basia Z. napisał/a:
Pod górkę wyprzedzali osoby jadące na pojedynczych rowerach (np. mnie), bo jednak co dwie pary nóg to nie jedna.
To także 2x większy ciężar, rower tandem też troszkę cięższy, zatem nie ma teoretycznie różnicy, jednak praktycznie lepiej jechać samemu.
Mały Heniu pod górkę daje nieźle radę /waży około 50kg/, ale z górki nie ma ze mną szans :)
Robert J napisał/a:
Niestety już po raz kolejny Rumcajsa nie spotkałem ;)
Ja też. Cieszmy się z tego, bo ten chyba łupił wszystkich /Janosik tylko bogatych i rozdawał biednym/.
Robert J napisał/a:
ino niewysoki szczyt w Turyngii
No to nas trochę rozczarowałeś, bo przyzwyczaiłeś nas do dziennych odcinków 200-300km i 5km przewyższeń. Piękne zdjęcia nocne :) Nie rozważałeś jazdy nocnej /zwiedzanie/, zaś upalny dzień przeznaczyć na odpoczynek/sen i ładowanie akumulatorów/.
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group