Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

06.08. Ciężkowice i okolice, czyli spacer Pogórzem Rożnowskim...

Autor Wiadomość
nes_ska 


Wiek: 35
Dołączyła: 09 Paź 2013
Posty: 2931
Skąd: Brzesko
Wysłany: 2015-08-07, 15:26   06.08. Ciężkowice i okolice, czyli spacer Pogórzem Rożnowskim...

Na tę wycieczkę miałam się wybrać tuż przed Woodstockiem, ale poranna pogoda skutecznie mnie zniechęciła, więc obróciłam się tylko na drugi bok i poszłam dalej spać. W związku z tym wczoraj postanowiłam nadrobić straty.

Rano przyjechałam na ciężkowicki rynek, skąd udałam się do Rezerwatu Skamieniałe Miasto.


Do rezerwatu nie weszłam szlakiem, tylko jakąś boczną dróżką (standardowo, jeśli ktoś ma się pogubić, na pewno będę to ja ;) ). W związku z tym ominęłam jedną ze skał, a mijając polanę widokową dotarłam do Grzybka.


Grzybek składa się z dwóch części. Większa w związku z występującymi tu związkami żelaza jest zabarwiona na czerwono. Skała niestety jest pokreślona sprayem przez jakichś durni :|


Idąc dalej mijałam leżącą Cygankę...


...a następnie dotarłam do Baszty Paderewskiego, dziesięciometrowej skały z wbudowaną tablicą pamiątkową.


Kolejną skałą jest Pustelnia. Według legendy kiedyś stał tu mały domek pustelnika, który zgodnie z sugestią wędrownego starca, opuścił to miejsce, postępując słusznie, gdyż całe zamieniło się w kamienie.


Schodząc niżej z Pustelni mijałam Piramidy. Ich nazwa pochodzi od charakterystycznego kształtu.


Idąc dalej dotarłam do Borsuka, który należy do większej Grupy Borsuka, w której skład wchodzi m.in. Piekiełko :)


Tutaj też robię sobie pamiątkowe zdjęcie pod naciskiem innego turysty :dev


Borsucza szparka :-o


Stąd dotarłam prosto do Piekiełka i zostaję tak "opętana", że standardowo pogubiłam szlak.


Minęłam jeszcze Pieczarki.


"Zgubiłam" Warownię Dolną i Górną. Wyższa z nich liczy ok. 14 m, ale najwyraźniej będąc mną można czegoś takiego nie zauważyć. Przechodząc kładką nad drogą poszłam jeszcze na Ratusz.




Stąd podeszłam jeszcze ku Czarownicy - jędzy z długim haczykowatym nosem, mocno zaznaczonymi oczodołami i wydatną brodą.



Odnajdując z powrotem niebieski szlak minęłam jeszcze Grunwald. Przed 1910 r. skała nazywała się Piekłem, ale podczas obchodów 500-lecia bitwy, zmieniono jej nazwę i wbudowano tablicę pamiątkową.



Ze Skamieniałego Miasta ruszyłam dalej niebieskim szlakiem ku wieży widokowej w Bruśniku. Po drodze mijałam m.in. Kompleks Dworsko-Parkowy Ignacego Jana Paderewskiego.




W ogromnym parku, w którym znajduje się dworek, jest również staw.



Z tego miejsca ruszyłam dalej ku Bruśnikowi. Już widziałam wieżę, ale...


...odbiłam na zielony szlak, aby zobaczyć Diable Boisko. Według legendy ta formacja skalna pełni funkcję bramy do siedziby diabłów. W jej wnętrzu te piekielne stwory mają oddawać się wątpliwym rozrywkom, a po nich zasłużenie odpoczywać. Dla mnie przejście przez Diable Boisko nie skończyło się wesoło... :D



Chwilę później wpadłam w poślizg, kończąc z brązową pupą i rozciętą ręką ;) Zaczęłam się zastanawiać, czy nie wrócić w związku z tym do domu, ale była dopiero 12.00... W dodatku one patrzyły na mnie tym swoim strasznym wzrokiem!


Zawiązałam sweter na pupie, żeby nie było widać tych kleksów :D ...i ruszyłam dalej ku wieży.


Była ona pilnie strzeżona przez 3 ochroniarzy, ale mimo wszystko odważyłam się wyjść na górę.


Widoki nie były powalające, bo cały wczorajszy dzień był nieco mglisty.


...ale popatrzyłam sobie tu i ówdzie, dookoła.





...opaliłam się jak zwykle :D


...i niespiesznie schodek po schodku zeszłam z wieży, aby udać się dalej do Bukowca przez Bruśnik.


Tutaj spokój, sielanka, cisza, ewentualnie ludzie pracujący na polach.





Po drodze mijałam Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej.




...po czym ruszyłam dalej drogą między łąkami i polami.



Do Bukowca jeszcze godzina, a moja szanowna noga, która jakiś czas temu spadła ze schodów, zaczęła krzyczeć "Dość!"




Tak oto dotarłszy do Rezerwatu Diable Skały nie miałam siły iść daleko, więc podeszłam tylko do tych, które były najbliżej.

Pierwsza z nich to Diabeł. Według legendy skała została przyniesiona aż z Węgier, a że nie mógł tego zrobić zwykły człowiek, trafiła tutaj przez "siły diabelskie".



Kolejna to Bloki Skalne z niewielką jaskinią w środku.


Z tego miejsca udałam się do Jamnej, ale myśląc wyłącznie o... jedzeniu i zastanawiając się, dokąd zejść, żeby jak najmniej kosztowało to moją nogę ;)



Ostatecznie, idąc na "czołówkę" z traktorem, zeszłam do Siekierczyny.


W oddali (nawet bez swoich okularów :D ) widziałam wieżę w Bruśniku.


Tutaj chwilę jeszcze musiałam iść, aż do dróg odbijających na Falkową i Bruśnik, by złapać dwa stopy, najpierw do Kąśnej, a następnie z Kąśnej do Ciężkowic.

W Ciężkowicach byłam już konkretnie kulawa, więc grzecznie poczekałam pół godziny na autobus, siedząc na przystanku i nie ruszając się przesadnie :D Podziwiałam więc rynek z daleka :)



Poza wywrotką, przecięciem, kulawą nogą, było nieźle! Do zobaczenia, Pogórze! ;-)

Zdjęcia: Pogórzem Rożnowskim
Ostatnio zmieniony przez nes_ska 2015-08-07, 15:52, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2015-08-07, 15:53   

Matko jedyna w taki upał za żadne pieniądze nie poszedłbym nigdzie poza nad wodę...
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-08-07, 16:32   

Dziś dostałam od kolegi SMS, ze właśnie dziś o 2 w nocy planowane jest zwiedzania "Skamieniałego Miasta" z przewodnikiem (za darmo). Myślałam, że się wybrałaś właśnie na tą imprezę.
A poza tym będzie jeszcze sporo innych atrakcji.

Może na cos się wybierzesz, bo to wszystko blisko Ciebie.

Cytat:
8 sierpnia 2015 r.
Nocne i mocne otwarcie!
2:00-4:30 Złapałeś zasięg podkowca małego. Mini warsztaty fotograficzne i zwiedzanie Skamieniałego Miasta (+18 lub pod opieką osób dorosłych). Start parking przy Skamieniałym Mieście www.skamienialemiasto.pl www.podkowiecplus.pl. Prowadzi Piotr Firlej, Jakub Nowak.
5:00-5:30 Wschód słońca na wieży w Bruśniku. Wschód komentuje Piotr Firlej.
Okolice Gorlic i Biecza
9:00-18:00 Zwiedzanie kościoła UNESCO w Binarowej. Zwiedzanie prowadzone jest od środy do niedzieli od maja do października w ramach działalności MOT. Oprowadza Małgorzata Nalepa tel. 692385244.
9:30-11:00 Zbiórka Pawilon Historii Miasta Gorlic, wyjście na wieżę ratuszową - panorama miasta, zwiedzanie centrum Gorlic, oprowadza Natalia Pacana-Roman, tel. 515088612.
11:00-13:00 Strefa Biecza. Zwiedzanie wieży ratuszowej, oprowadza pracownik MSIT Joanna Faryj, MSIT Biecz tel. 13 4479247.
11:00-13:00 Strefa Biecza. Zwiedzanie turmy, kat opowiada historię szkoły katów, www.muzeum.biecz.pl.
11:00-13:00 Strefa Biecza. Muzeum "Kromerówka", zwiedzanie indywidualne, www.muzeum.biecz.pl, tel. 134471093. Dodatkowo istnieje możliwość indywidualnego zwiedzania Kolegiaty Bożego Ciała (dobrowolna ofiara). Otwarte w godz. 10:00-13:00.
14:00-15:00 Zwiedzanie cmentarza nr 123 na Pustkach, oprowadza Natalia Pacana-Roman, tel. 515088612.

Jej wysokość Brzanka i przyjaciele
9:00-18:00 Zwiedzanie izby muzealnej w Jodłówce Tuchowskiej, Roman Osika, tel. 146527891.
10:00-11:00 Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach, www.muzeum.ciezkowice.pl, tel. 146510038.
10:00-11:00 Zwiedzanie Tarnowa. Dorota Lewicka - przewodnik po Tarnowie, historyk,
tel. 698849423, www.przewodnikpotarnowie.pl. Rozpoczęcie wycieczki - Tarnowskie Centrum Informacji.
11:00-12:00 Zwiedzanie ratusza w Tarnowie wraz wyjściem na wieżę ratuszową, Kinga Smółka., tel. 669780703.
13:30-14:00 Spichlerz w Ryglicach, Teresa Lisak, Jakub Nowak, www.kulturaryglice.pl,
tel. 146541083.
14:00-15:30 Zwiedzanie Ryglic, Jakub Nowak, tel. 512485435. Rozpoczęcie o godz. 14:00 pod spichlerzem.
14:00-16:00 Liwocz - punkt informacji botanicznej i krajoznawczej na wieży widokowej na Liwoczu, dr Krzysztof Piątek, botanik UJ, Biuro Analiz i Ocen Środowiska EKORAPORT, tel. 693065998.
14:00-18:00 Zwiedzanie winnicy Piwnice Antoniego, Wola Lubecka, tel. 608017274, www.piwniceantoniego.eu.
15:00-18:00 Warsztaty wiklinowe i wykonywania wianków. Jodłówka Tuchowska - Kozłówki (obok dawnego kółka rolniczego). Gospodarstwo pod skałką. Bernadeta Kukułka, tel. 506595554.
16:00-18:00 Wieża na Brzance, o okolicy opowiada Agnieszka Maluciak, tel. 515588016.
16:00-17:00 Fort Wapiti - Wioska Indiańska www.wapiti.pl, Dariusz Szybka tel. 515237490.
16:00-17:00 Zwiedzanie Skansenu Sądecki Bartnik, www.bartnik.pl, tel. 184140579. Rozpoczęcie zwiedzania z przewodnikiem godz. 16:00.
16:00-18:00 Zwiedzanie Winnicy Dąbrówka w Dąbrówce Szczepanowskiej (rozpoczęcie zwiedzania 16:00 i 17:00) Robert Beściak, tel. 534030430, www.winnicadabrowka.pl.
16:00-17:00 Zwiedzanie Jamnej, zbiórka przy bacówce (dawna bacówka UAM) www.bacowkajamna.pl, następnie przejście na Bukowiec. Agnieszka Cygan, tel. 505451922.
18:00-19:00 Zwiedzanie rez. Diable Skały w Bukowcu. Zbiórka pod kościołem, Agnieszka Cygan, tel. 505451922. Po zwiedzaniu przejście spacerem na Jamną do Chatki Włóczykija i Schroniska Dobrych Myśli www.jamna.eu, www.podslonce.pl.
17:00 Obserwacje teleskopowe Słońca, Księżyca, planet i innych ciał niebieskich w Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim, www.oajadwiga.pl (nie ma rezerwacji telefonicznej).

Dolina Wisłoki
10:00 i 11:00 Zwiedzanie Muzeum w Dębicy www.muzeumwdebicy.pl, Piotr Witalis, tel. 601572589.
12:00-13:00 Muzeum w Pilźnie - zwiedzanie ekspozycji, www.muzeumpilzno.pl, tel. 146721190.
20:00-21:00 Zachód słońca na wieży widokowej w Głobikowej i zwiedzanie izby muzealnej poświęconej Konstantemu Słotwińskiemu, Grzegorz Wadas: www.globikowa.republika.pl, tel. 606182439.

Pogórza wschodnie
10:00-11:00 Zwiedzanie bunkru kolejowego w Stępinie-Cieszynie, Maciej Pękoś, 880061040.
12:00-14:00 Zwiedzanie historycznego Przemyśla. Zbiórka na rynku, przy pomniku niedźwiedzia. Halina Zasadny - przewodnik Terenowy PTTK, tel. 166780758.
15:00-16:00 Muzeum Archeologiczne w Dubiecku Jamna - Szybiaki. Robert Szybiak, tel. 889829108.
17:00-19:00 Zwiedzanie Rzeszowa. Zbiórka na rynku przy studni. Oprowadzają Piotr Lenar - historyk Uniwersytetu Rzeszowskiego, tel. 790295165, Dominik Ciebiera - przewodnik SKPG Kraków, tel. 608511782.

Jezioro Rożnowskie i dolina Dunajca
11:00-18:00 Warsztaty Rzeźbiarskie - Otwarte Pracownie na Szlaku Rzemiosła, Faściszowa, Stanisław Socha, 146553086 www.szlakrzemiosla.pl.
11:00-12:00 Zwiedzanie Czchowa. Zbiórka na rynku przy figurze św. Jana Nepomucena, przejście pod basztę. Przewodnik SKPG Kraków Jolanta Koźbiał, tel. 603364441.
12:00-15:00 Zwiedzanie baszty w Czchowie, na szczycie baszty informacji udziela przewodnik Jolanta Koźbiał, tel. 603364441 oraz pracownik Centrum Informacji Turystycznej w Czchowie Paulina Kumorek. Baszta w Czchowie www.czchow.pl.
14:00-14:30 Zwiedzanie beluardy w Rożnowie, oprowadza dr Łukasz Hajduk, tel. 605282411.
14:45-15:15 Zwiedzanie okolic zamku Zawiszy Czarnego w Rożnowie, oprowadza dr Łukasz Hajduk, tel. 605282411. Informujemy, że zamek otoczony jest siatką z powodu przygotowań do przeprowadzenia prac rewitalizacyjnych.
15:30-16:00 Spacer od korony zapory w Rożnowie brzegiem Jeziora Rożnowskiego, oprowadza dr Łukasz Hajduk, tel. 605282411.

Wieliczka i okolice
10:00-12:00 Wieliczka górą, spotkanie przy kościele św. Sebastiana w Wieliczce. Tutaj możliwość zaparkowania samochodów. Na trasie zwiedzania: Rynek Górny, kościół św. Klemensa, zamek, Park św. Kingi, tężnia solankowa. Oprowadza Piotr Kiszka - Właściciel Gospodarstwa Agroturystycznego Amigówka w Mietniowie k. Wieliczki, tel. 601445344.
13:00-14:30 Wielicki Szlak Ariański - na drogach Morsztynów. Spotkanie pod kościołem w Pawlikowicach, wizyta w Winnicy Wieliczka, Raciborsko (przejście piesze ok. 3 km). Oprowadza Piotr Kiszka - Właściciel Gospodarstwa Agroturystycznego Amigówka w Mietniowie k. Wieliczki, tel. 601445344.
15:00-15:30 Dom Tadeusza Kantora Hucisko. Oprowadza Piotr Kiszka - Właściciel Gospodarstwa Agroturystycznego Amigówka w Mietniowie k. Wieliczki, tel. 601445344.


9 sierpnia 2015 r.
9:00-20:00 Zawody Makiet Szybowców. Piknik Modelarski w Sądeckim Ośrodku Szkolenia Lotniczego AERO-LACH pana Wiesława Szewczyka. Jasienna pod szczytem Berdychowa na grzbiecie w kierunku Korzennej, www.aerolach.pl. Parking na lądowisku.
13:00-22:00 Żniwa w Paryi, Ołpiny, gospodarz Mieczysław Solarz, www.paryja.pogorza.pl, tel. 692756540.
15:00 i 17:00 Zwiedzanie z przewodnikiem Skamieniałego Miasta w ramach Święta Rzeki Białej www.ciezkowice.pl www.skamienialemiasto.pl.
15:00-18:00 Święto Rzeki Białej, rez. Skamieniałe Miasto www.ciezkowice.pl www.muzeum.ciezkowice.pl. Organizator Gmina Ciężkowice, Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach.
11:00-18:00 Danuta Kostrzyńska, Gospodarstwo u Dajany, Warsztaty wypieku chleba - Otwarte Pracownie na Szlaku Rzemiosła, tel. 146512229, www.szlakrzemiosla.pl.
10:00-18:00 Święto Dojrzałego Lata w Frankówce Małej - Lokalna Informacja Turystyczna i klimatyczny CafeBar, Cichawka, www.frankowka.pl, tel. 661061436, 609787122.
18:00 Koncert OCTAVA Ensemble w kościele pw. św. Michała Archanioła w Binarowej w ramach akcji Małopolskiej Organizacji Turystycznej Muzyka Zaklęta w Drewnie www.drewniana.malopolska.pl.

Bonus
12 i 13 sierpnia 2015 r.
19:00 Deszcz Perseidów Warsztaty Astrofotografii. Obserwatorium Astronomiczne w Rzepienniku Biskupim www.oajadwiga.pl (nie ma rezerwacji telefonicznej). Ponadto polecamy warsztaty rakietowe w obserwatorium astronomicznym w Rzepienniku Biskupim (koszt pokrycia materiałów na dwa dni 100 zł), rezerwacja fichbio@gmail.com, więcej informacji na www.oajadwiga.pl.

Więcej o regionie znajdziesz na stronach:
pogorze.info wrotapogorza.pl magiapogorza.pl narowerze.pl skamienialemiasto.pl jeziororoznowskie.pl jejwysokoscbrzanka.pl winozpogorza.pl pogorza.pl fb.com/DzienDobryzPasmaBrzanki

Do zwiedzania Pogórza Karpackiego zaprasza
Centrum Usług Turystycznych i Przedsiębiorczości www.cut.travel.pl, pomysłodawca i koordynator akcji Piotr Firlej www.piotrfirlej.com oraz pasjonaci, przewodnicy, specjaliści regionu, instytucje, organizacje lokalne o których mowa w programie.


Polecam nocne Skamieniałe Miasto z Piotrkiem a także cmentarz na Pustkach.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
nes_ska 


Wiek: 35
Dołączyła: 09 Paź 2013
Posty: 2931
Skąd: Brzesko
Wysłany: 2015-08-07, 19:45   

laynn napisał/a:
taki upał


Dlatego związałam włosy :-o I jakoś poleciało. Chociaż wypiłam mnóstwo wody. Dobrze, że po drodze były sklepy, bo z domu wzięłam tylko 2,5 litra ;)

Basia Z. napisał/a:
blisko Ciebie.


Blisko mojego domu, ale niestety nie blisko mnie, bo w ten weekend mnie nie ma. Może przy innej okazji...
_________________
Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8289
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-08-08, 10:19   

nes_ska napisał/a:
Skała niestety jest pokreślona sprayem przez jakichś durni :|

od razu zaraz "durni" - od jesieni o takich się będzie pisać "prawdziwi patrioci" :)

Cytat:
Idąc dalej mijałam leżącą Cygankę...

bez wyciągniętej ręki po kasę to nie Cyganka :D

nes_ska napisał/a:
utaj też robię sobie pamiątkowe zdjęcie pod naciskiem innego turysty :dev

jakaś ściema! Widać, że w ten upał to tam nikogo nie ma poza Neską, a tu niby nagle się zdarzył "inny turysta". Żądam pokazania ręki!

nes_ska napisał/a:
Borsucza szparka :-o

wilgotna chociaż? :D

nes_ska napisał/a:
W jej wnętrzu te piekielne stwory mają oddawać się wątpliwym rozrywkom, a po nich zasłużenie odpoczywać.

zapewne zażywają Mocarza, a potem grają na nielegalnych automatach do gry ;)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2015-08-08, 19:58   

Nesss napisał/a:
Chwilę później wpadłam w poślizg, kończąc z brązową pupą i rozciętą ręką ;)

Ponoć brązowe placki mają działanie aseptyczne;)
 
 
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2015-08-10, 14:25   

Od jakiegoś czasu wybieram się na podobną wycieczkę i jakoś tak nie za bardzo mi to wybieranie idzie.Fajna relacja. :)
_________________
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2015-08-14, 23:49   

Rzadko ktoś z forum zajrzy na Pogórza, a ja je bardzo lubię, więc Twa relacja mnie mile zaskoczyła. Może niewysokie to tereny, ale mnie tam się podobają. Wieża na Bruśniku od niedawna stoi, jak tam byłam pierwszy raz parę lat temu, to jeszcze jej nie było. W sumie zastanawiam się, jaki sens wieży na otwartym terenie, ale niech im będzie :) .
Jak wrażenia po bacówce w Jamnej?
 
 
nes_ska 


Wiek: 35
Dołączyła: 09 Paź 2013
Posty: 2931
Skąd: Brzesko
Wysłany: 2015-08-15, 20:44   

Ja szukałam pomysłu u brata-kolarza szosowego i zasugerował mi, żebym się rozejrzała po tamtych rejonach. Chyba bardziej nadają się na rower, ale ja akurat lubię sobie czasem po wsiach też pokrążyć ;)

Wieża w Bruśniku stoi od dwóch lat, czyli faktycznie niedługo. Jaki jest sens? Nie wiem. W zasadzie niewiele mniej albo tyle samo widać z dołu ;) Ale przynajmniej można sobie posiedzieć na wysokościach i złapać trochę cienia ;)

Jeśli chodzi o wrażenia z bacówki, to nie jest to miejsce, w którym zatrzymałabym się na dłużej. I mają ohydny rosół ;P Obsługa jakaś taka niemrawa była, ale jest znośnie ;)
_________________
Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group